Jak to všechno vlastně začalo ...

Místní sportovní organizace TJ SOKOL byla založena ve složitém a těžkém období České republiky a to během 2. světové války v roce 1943. Vznikla pod názvem DSK Čechočovice. Oslovení pro muže a ženy v organizaci v té době bylo bratr, sestra. Hlavní činností byla kopaná a hokej. Bohužel o kopané se toho v písemnostech mnoho nedochovalo a tak jenom stručně.
Fotbalové hřiště začali budovat bratři a sestry ještě během války a doděláno bylo těsně po ní. Hřiště na kopci u Markvartic můžeme nalézt stále ve stejné podobě jako tenkrát, jen s tím rozdílem, že je dnes nepoužívané a tak je i zanedbanější. Kopaná se hrála vždy na nižší úrovni okresních soutěží. Zpočátku zřejmě nebyla o hráče nouze, ale později bylo v některých záznamech stále více upozorňováno na špatnou docházku, až v roce 1974 došlo k úplnému zániku fotbalového oddílu.
S hokejem je to trochu jiné. Dochovala se HOCKEY KRONIKA, kde jsou obsaženy mistrovské a přátelské zápasy od roku 1944 až do roku 1967. První mistrovský zápas odehrál DSK na kluzišti VIKTORIE HPH Pokojovice. Prohra 12:0 určitě mrzela všechny hráče DSK.Tehdejší sestava obsahovala tato jména: Moudrý, Králík, Ježek - střídal Pivoňka, Novák, Svoboda J., Neckář, Černý J., Kovář O., Svoboda M. “Naši hráči jsou ještě dorostenci“ zapsal do kroniky p. Černý“ a nestačili na starší, fyzicky vyspělejší hráče VIKTORIE“.
V Čechočovicích se první zápasy hrály na rybníku u Kovářových, potom na nově vybudovaném rybníku za železničním náspem, na kterém se začalo dělat v roce 1949. O rok později v roce 1950 se začalo se stavbou spodní kabiny. Čas běžěl a v Čechočovicích se začalo hrát na novém přírodním kluzišti.

Psal se rok 1960. Za účelem vybudování kluziště byla provedena sbírka po obci, při které se vybralo 1.600 Kčs. V prosinci 1972 natočila Československá televize Brno krátký šot o naší vsi a sportu v populární Číně k příležitosti otevření nové hokejové kabiny, která byla vybudována v akci Z. Obě budovy kabin jsou již dnes přestavěny a jejich původní podobu nalezneme již pouze na fotografiích. Přestavba novější kabiny byla dokončena v roce 2005. Starší byla úplně zbourána a postavena nově v roce 2006. Hokej se hrál na přírodním ledě do poloviny 80. let 20. století a potom se přestěhoval na krytý zimní stadion v Třebíči. Počasí díky svým výkyvům neumožňuje, aby se hokej i nadále hrál v místě jeho vzniku na přírodních plochách. Od roku 1943 se ve vedení sportovní organizace objevili tito občané Čechočovic: František Maštera, Julius Ludvík, Antonín Bartejs st., Ladislav Stoklásek, Oldřich Kovář, Jaroslav Svoboda a od roku 1994 Vlastimil Ježek. Právě rokem 1994 se začala částečně měnit náplň organizace, kde ke sportovní činnosti přibyla činnost kulturní. Stále se hraje hokej, ale přibyl tenis, hostinská činnost, práce s dětmi a pro děti.
Oddíl tenisu položil základy již v roce 1992 a to 26. července otevřením nově vybudovaných kurtů, které se nacházejí na pozemku bývalého školního hřiště. V roce 2003 se podařilo po 11 letech dobudovat odrazovou zeď pro začátečníky. Od roku 2000 tenisový oddíl pravidelně hraje Tenisovou amatérskou ligu mužů nad 35 let.
Hokej se hraje na krajské úrovni a domovský stadion má oddíl na ZS v Třebíči. Většinou se hokejistům daří hrát o špici a také pětkrát soutěž vyhráli. Díky negativnímu vlivu počasí na amatérský hokej se také změnila skladba mužstva. Už u nás nehrají muži z okolních vesnic jak tomu bývalo zvykem, ale převážně z Třebíče.
Z domácích zdrojů také není kde brát a tak v mužstvu jsou pouze dva rodilí čechočováci a to Zdeněk Bauer a Jan Kotlan. V sezoně 2007-2008, ač jsme příslušností do kraje Vysočina, hráli jsme krajskou soutěž Jížní Moravy a Zlína. Na Vysočině krajská soutěž zanikla.
Každoročně se pořádá noční turnaj v nohejbalu. Je to akce plná zábavy, sportu a veselí. Ten letošní již bude v pořadí 29. ročník.
Od roku 1994 také provozujeme místní pohostinství. Za 14 let provozu jsme byli dvakrát vykradeni a pachatel nebyl ani jednou vypátrán. Obsluha v točení piva se střídá po týdnu a zajišťují ji zdarma členové Sokola. Částečnou odměnou jim jsou třídenní zájezdy po krásách České a Slovenské republiky (Vranovská přehrada, Šumava - Železná Ruda, Břeclav - Prušánky, Náchod - Adršpachy, Prášily - Šumava, Česko-Saské Švýcarsko, Beskydy - Rožnov pod Radhošťěm, Krkonoše - Harrachov, Český ráj, Slovensko - kraj Jánošíkův, Pálava - Lednice, Křivoklátsko - okolí Berounky).
Pro děti organizujeme od roku 1998 dětské sportovní dny a Maškarní karnevaly. Od roku 2004 pořádáme výlety s dětmi do ZOO po naší republice. Tímto rokem se také částečně navázalo na ochotnickou historii v obci a členové Sokola pořádají Mikulášskou besídku s hranou pohádkou, kterou si sami připravují od kostýmů, masek, kulis až po samotné výtvarné zpracování a režiji.
Pod záštitou TJ se snažíme zachovat v obci tradiční akce jako je Masopustní průvod masek obcí a pálení čarodějnic. Věřím, že i v následujících letech se bude naše organizace aktivně podílet na kulturním a společenském dění v obci, tak aby se v budoucnu dnešní členové mohli za sebe ohlédnout a zavzpomínat na dobře vykonanou práci, tak jako to mohou nyní udělat naší předchůdci.

Vlastimil Ježek
 předseda TJ SOKOL Čechočovice

TJ SOKOL ČECHOČOVICE © 2008 gr. úprava Beez Bee, s.r.o.

Beez Bee, s.r.o.